Jak se starat o vlněné oblečení

Sponzorované odkazy:

Jak se starat o vlněné oblečení

V zimě častěji nosíme vlněné svetry, kabáty, či sukně. Víte však, jak se o takové oblečení starat, aby vám po jejich vyprání nezbyly oči pro pláč?

Vlna je velmi náročná na údržbuVlna je velmi náročná na údržbu

Jak pečovat o vlnu?

  • Po každém nošení vyprázdněte kapsy, aby nedošlo k jejich vyboulení nebo vytahání.
  • Malé skvrny ošetřete opláchnutím studenou vodou a poté je osušte čistým hadříkem. Pokud je oděv označen jako „určeno pro ruční praní“, vyčistěte jej pomocí ručního praní nebo programu v pračce na ruční praní ve studené vodě.
  • Chcete-li po praní odstranit přebytečnou vodu, oděv jemně stočte do ručníku a lehce pomačkejte.
  • Sušte vlněné oděvy na rovném povrchu mimo zdroj přímého tepla, nikdy nesušte vlnu na sluníčku.
  • Potřebujete si zabalit? Na cestování vlněné oděvy dávejte na vrch kufru, aby se zbytečně nemačkaly. Můžete je proložit hedvábným papírem, abyste udrželi tvar látky a zabránili vzniku skrčenin.
  • Chcete-li osvěžit zmačkaný vlněný oděv, zavěste jej na ramínko do zapařené koupelny. Lze použít také teplou žehličku na páru.
  • Suché profesionální čištění jednou za sezónu je obvykle dostačující k udržení vlněných oděvů v dobrém stavu.
  • Aby vlněné oblečení vypadalo stejně dobře jako v den, kdy jste si jej koupili, je nutné dodržovat správné pokyny pro praní a skladování. Pečlivě prostudujte visačky, abyste věděli pokyny výrobce.

Věděli jste?

Vlna je přirozeně nealergenní. Pokud při nošení vlněných předmětů dojde k vyrážce, může to být způsobeno přítomností lanolinu (tuk z vlny). Pokud se jedná o vlněné oděvy, musíte si uvědomit, že tato látka má tendenci docela snadno ztrácet svůj tvar. A jestliže se o takový kousek oblečení nestaráte, může se zmenšit jeho velikost. Aby si látka zachovala přirozené vlastnosti vlny, vyžaduje řádnou péči a údržbu.

Praní a sušení

Mnoho výrobců nedoporučuje vlněné oblečení prát v pračce. Místo toho trvají na tom, aby je nechali chemicky vyčistit. Jak víte, na všech oděvech jsou všité štítky s pokyny pro péči. Pokud je na štítku jasně uvedeno „Pouze suché čištění“, odneste vždy oblečení do profesionální čistírny.

Praní v pračce

Je-li na vašem kousku oblečení symbol s teplotou vody (například 40 °C), můžete se jej pokusit vyprat v pračce. Naprogramujte pračku na jemné ruční praní v krátkém cyklu, nastavte teplotu vody a do zásobníku na prací prášek nalijte prací gel, který je určen na praní vlny. Pokud používáte práškový prací prostředek, ujistěte se, že se dokáže rozpustit i při nižších teplotách. Před vložením do pračky oblečení preventivně otočte naruby, vyhnete se předčasnému žmolkování. Nikdy nepřeplňujte pračku, mohlo by dojít k poškození vašeho choulostivého prádla. Většina oblečení z vlny není určena pro sušení v sušičce. Chcete-li oblečení vysušit, položte je vodorovně na sušák na prádlo a umístěte je do stínu. Nezavěšujte je svisle, protože by oblečení mohlo začít ztrácet svůj původní tvar.

Ruční praní

Pokud je na visačce symbol paže ponořené v kbelíku s vodou, bude třeba ho opravdu vyprat v ruce. Nikdy vlněné oblečení příliš nemačkejte, netlačte na něj, ani jej nedrbejte například kartáčkem. S vlněným oblečením by se mělo zacházet jako s velmi křehkými skleničkami. Naplňte kbelík vody vlažnou vodou (podobná teplota jako v pračce), přidejte tekutý prací prostředek určený na vlnu, otočte oblečení naruby a vložte jej do kbelíku. Nechte oblečení namočené v kbelíku asi 3 – 4 minuty. Vypláchněte vodu s práškem a opláchněte oblečení vlažnou vodou. Nikdy neždímejte oblečení z vlny.

Žehlení

Znovu zkontrolujte štítek, abyste se ujistili, zda můžete oblečení žehlit nebo ne. Na štítku bude symbol žehličky. Musíte zkontrolovat, zda je symbol přeškrtnutý nebo ne. Chcete-li žehlit vlněné oblečení, ujistěte se, že jste před začátkem upravili nastavení žehličky. Před žehlením by mělo být oblečení úplně suché. Položte oděv na žehlicí prkno a položte na něj tenký hadřík. Je to přidaná vrstva na ochranu před teplotou při žehlení vlněných oděvů.

Skladování

Nikdy neudělejte chybu, když zavěsíte vlněné oblečení do šatníku. Vlněné svetry raději složte do poličky, aby se na něm nevytahaly ramena z dlouhého pobytu na ramínku. Nikdy by se toto oblečení nemělo dotýkat stěn skříně. Kabáty z vlny můžete pověsit na ramínka, nejlépe na ta nafukovací, či polstrovaná. Nezapomeňte ani na to, že vlněné oblečení velmi chutná molům a tak do kapes přidejte cedrové dřevo, či levandulové pytlíčky, které moly odpuzují. Jednou za čas pověste vlněné oblečení alespoň na den na balkon, či do stínu na zahradu, abyste jej řádně provětrali. Péče o vlněné oblečení se může zdát jako nekonečná práce, ale věřte mi, že to stojí za to. Vlna je velmi příjemný materiál, který vás v zimních měsících dokáže přímo excelentně zahřát. A to už stojí za námahu, ne?

Článek Jak se starat o vlněné oblečení byl publikován 23. prosince 2020 v 00.00 v rubrice Dámská móda. Autorem článku je Petra Havlíková. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...